|
2019 Results - Midwest Distance Classic
Published by
Jun 18th 2019, 6:40pm
Mens Results
800 Meters Varsity - Finals x
|
1. |
12 |
Thomas Shilgalis |
|
1:52.55aSR |
Naperville (Central) |
2. |
11 |
Ben Rosa |
|
1:54.59aPR |
Lake Forest |
3. |
11 |
Jason Hoffman |
|
1:54.69a |
Minooka |
4. |
12 |
Rory Cavan |
|
1:55.31aPR |
Glenbard West |
5. |
11 |
Daniel Klysh |
|
1:56.48aPR |
Elmhurst (York) |
6. |
11 |
Howard Hendricks |
|
1:56.97a |
North Central (India... |
7. |
11 |
Ethan Kern |
|
1:57.19aPR |
Elmhurst (York) |
8. |
11 |
Adam Kennedy |
|
1:57.62a |
Batavia |
8. |
12 |
Bennett Melone |
|
1:57.62aPR |
St. Charles (East) |
10. |
11 |
Eli Konow |
|
1:57.76aPR |
Carmel |
11. |
12 |
Thomas Codo |
|
1:58.35aPR |
Naperville (Central) |
12. |
11 |
Charlie Clary |
|
1:58.73aPR |
Beacon Academy |
13. |
11 |
Peter Papapolymerou |
|
1:58.89aPR |
Bloomfield Hills Cra... |
14. |
11 |
Parker Kistner |
|
1:59.82aPR |
Stanford (Olympia) |
15. |
11 |
John (Jack) Rankin |
|
2:00.39a |
Orchard Lake St. Mar... |
16. |
10 |
Lucas Guidone |
|
2:00.61aPR |
Chicago (Taft) |
17. |
12 |
Eddie Slack |
|
2:01.20aPR |
Sandburg |
18. |
11 |
Erik Richter |
|
2:02.40aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
19. |
11 |
Sam Morris |
|
2:03.61aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
20. |
9 |
Ryle Traub |
|
2:07.86aPR |
St. Charles (North) |
21. |
12 |
Zach Maher |
|
2:16.26a |
Oak Forest |
|
11 |
Patrick Julian |
|
DNS |
Naperville (Central) |
|
11 |
Michael Moriarty |
|
DNS |
Elmhurst (York) |
|
1 Mile Varsity - Finals x
|
1. |
12 |
Keeton Thornsberry |
|
4:14.59aPR |
Lou. Holy Cross |
2. |
11 |
Nick Hruskoci |
|
4:20.60aPR |
Indianapolis Cathedral |
3. |
12 |
Jerry Jorgenson |
|
4:23.26aPR |
Treynor |
4. |
11 |
Ian Bacon |
|
4:26.82aPR |
Chicago (Jones) |
5. |
11 |
Parker Kistner |
|
4:36.83aPR |
Stanford (Olympia) |
6. |
12 |
Jacob Frederick |
|
4:37.46aPR |
Naperville (Central) |
7. |
10 |
Mathew Olech |
|
4:40.27a |
Elgin (Harvest Chris... |
8. |
12 |
Braden Nicholson |
|
4:40.64aPR |
Richland County (Oln... |
9. |
11 |
John (Jack) Rankin |
|
4:46.21aPR |
Orchard Lake St. Mar... |
10. |
9 |
Carson Welsh |
|
4:52.08aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
11. |
11 |
Peter Papapolymerou |
|
4:56.37aPR |
Bloomfield Hills Cra... |
12. |
10 |
Mason Bach |
|
4:59.63aPR |
Center Point Urbana |
13. |
12 |
Zach Maher |
|
5:01.56aPR |
Oak Forest |
14. |
12 |
Juan Mendoza |
|
5:02.07aPR |
Chicago (Taft) |
15. |
9 |
Isaac Ward |
|
5:06.37aPR |
Sycamore |
16. |
9 |
Christian Phillips |
|
5:16.06aPR |
Kaneland |
|
10 |
Andy Niser |
|
DNS |
Chicago (Jones) |
|
12 |
Brady Mello |
|
DNS |
Oswego |
|
3200 Meters Varsity - Finals x
|
1. |
11 |
Jack Kovach |
|
9:10.27aPR |
Brebeuf Jesuit |
2. |
12 |
Reece Smith |
|
9:20.32a |
Garner-Hayfield-Vent... |
3. |
11 |
Sam Hall |
|
9:22.15aPR |
Dowling Catholic |
4. |
12 |
Ryan Kredell |
|
9:24.14aPR |
Geneva |
5. |
11 |
Dillon Blake |
|
9:24.85a |
Mundelein |
6. |
10 |
Ben Calusinski |
|
9:41.92a |
Geneva |
7. |
12 |
Caleb Bolus |
|
9:48.82a |
Lou. Holy Cross |
8. |
12 |
Braden Nicholson |
|
9:53.25a |
Richland County (Oln... |
9. |
10 |
Charlie Kistner |
|
9:54.31a |
Stanford (Olympia) |
10. |
10 |
Mathew Olech |
|
10:05.52a |
Elgin (Harvest Chris... |
11. |
10 |
Kole Sommer |
|
10:09.58a |
Pleasant Valley |
12. |
10 |
Andy Niser |
|
10:19.19a |
Chicago (Jones) |
|
11 |
Dylan Dolezal |
|
DNS |
Linn-Mar |
|
2k Steeplechase Varsity - Finals x
|
1. |
11 |
Zach Rose |
|
6:32.29aPR |
Chicago (Payton) |
2. |
10 |
Maximilian Barrios |
|
6:32.64aPR |
Chicago (Von Steuben) |
3. |
11 |
John Norris |
|
6:45.77aPR |
Downers Grove (South) |
4. |
12 |
Brady Mello |
|
7:01.80aPR |
Oswego |
5. |
12 |
Jacob Petrik |
|
7:09.40aPR |
Kaneland |
6. |
12 |
Jason Doland |
|
7:21.87a |
St. Viator |
7. |
12 |
Jeremiah Wilson |
|
7:25.44aPR |
St. Charles (East) |
8. |
11 |
Josh Peterson |
|
7:56.03aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
|
11 |
Canyon Stage |
|
DNS |
Downers Grove (South) |
|
800 Meters Varsity - Finals x
|
1. |
11 |
Erin Reidy |
|
2:10.53aPR |
Downers Grove (South) |
2. |
11 |
Lydia Camp |
|
2:18.67aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
3. |
11 |
Breena Shreeves |
|
2:20.05aSR |
Knoxville |
4. |
12 |
Lauren Hayes |
|
2:22.09a |
Glenview (Glenbrook ... |
5. |
12 |
Paige Tangney |
|
2:22.36aPR |
Winnetka (New Trier) |
6. |
10 |
Madeline Powell |
|
2:23.87a |
Assumption |
7. |
10 |
Chloe Freilinger |
|
2:25.64aPR |
Assumption |
8. |
9 |
Abby Ryan |
|
2:34.96aPR |
Winnetka (New Trier) |
9. |
9 |
Anna Dierken |
|
2:35.92aPR |
Assumption |
10. |
9 |
Sophie Jerome |
|
2:36.25aPR |
Assumption |
|
1 Mile Varsity - Finals x
|
1. |
11 |
Rachel Richtman |
|
5:10.76aPR |
Kaneland |
2. |
12 |
Nicole Greyer |
|
5:17.85aSR |
Yorkville |
3. |
11 |
Breena Shreeves |
|
5:22.67a |
Knoxville |
4. |
11 |
Marlee Fradkin |
|
5:22.95aPR |
Winnetka (New Trier) |
5. |
12 |
Lauren Hayes |
|
5:27.21aPR |
Glenview (Glenbrook ... |
6. |
10 |
Delaney Blohm |
|
5:29.48aPR |
Cary-Grove |
|
11 |
Allison Drage |
|
DNS |
Cary-Grove |
|
3200 Meters Varsity - Finals x
|
1. |
12 |
Ella Behrens |
|
10:38.90aPR |
Whitney Young |
2. |
10 |
Molly FitzPatrick |
|
10:48.27a |
Barrington |
3. |
11 |
Brenna Cohoon |
|
10:57.99a |
Downers Grove (South) |
4. |
11 |
Mady Klebenow |
|
12:25.43aSR |
Yorkville |
5. |
9 |
Ella Richter |
|
13:53.48aPR |
Elgin (Harvest Chris... |
|
4x800 Relay Varsity - Finals x
|
1. |
|
Relay Team |
|
8:47.64a |
Indiana Speed Sister |
|